VAKCINE PROTIV ROTAVIRUSA, VARIČELE I HPV – PREPORUČENA VAKCINACIJA U SRBIJI 2024
Prema Stručno-metodološkom uputstvu za sprovođenje obavezne i preporučene imunizacije, koje se primenjuje od 2023. godine, obavezna imunizacija se sprovodi u domovima zdravlja protiv 9 bolesti koje mogu da ugroze život pre svega najmlađe populacije. Vakcine su besplatne i obuhvat vakcinacije treba da iznosi 95 odsto da bi se postigao kolektivni imunitet u populaciji.
Sa druge strane, postoje preporučene vakcine, koje se godinama koriste u razvijenim zemljama i koje su već pokazale svoju efikasnost i bezbednost.
VAKCINE PROTIV ROTAVIRUSA – Rotavirus se prenosi uglavnom preko kontakta sa inficiranom osobom ili preko prljave vode, tako da se često dešava u toku letovanja na moru ili bazenima. Simptomi gastroenteritisa se javljaju brzo, mogu već za nekoliko sati i to u obliku upornog povraćanja i dijareje, u toku dana može da bude preko 20 stolica. Moguća je pojava bola u stomaku i lako povišene temperature, dete je malaksalo i iscrpljeno. Ukoliko se rotavirus infekcija desi kod dece u prvih nekoliko meseci života, postoji opasnost od izražene dehidratacije, ova deca često moraju da se hospitalizuju zbog teškog opšteg stanja.
U Srbiji su registrovane dve vakcine protiv rotavirusa. Rotarix, proizvožđača GSK, je vakcina protiv RIX4414 soja rotavirusa i daje se od šeste nedelje života u dve doze, razmak između doza treba da bude najmanje 4 nedelja i vakcinacija treba da se završi do 24. nedelje života odn. do kraja šestog meseca. Vakcina sadrži 1.5 ml suspenzije i daje se oralnim putem, tako što dete proguta sadržaj vakcine. Ova vakcina se ne sme davati ukoliko je dete alergično na aktivne ili pomoćne sastojke vakcine, ukoliko ima invaginaciju (zastoj u prolaznosti creva) ili druge malformacije creva, tešku kombinovanu imunodeficijenciju ili infekciju praćenu povišenom temperaturom, ukoliko povraća ili ima dijareju. Takođe se ne preporučuje deci koja imaju preosteljivost na šećere, zato što Rotarix vakcina sadrži saharozu, koja daje slatkast ukus vakcini.
Rotateq je druga vrsta vakcine protiv rotavirusa, proizvođača MSD, i sadrži pet tipova živih sojeva rotavirusa u 2 ml suspenzije. Daje se oralnim putem od šeste do 32. nedelje, odn. do kraja osmog meseca u 3 doze, najmanji razmak između doza je 4 nedelje. Sa vakcinacijom treba započeti najkasnije do trećeg meseca života. Iste su kontraindikacije i mere opreza kao kod prethodno navedene vakcine. Obe vrste vakcina protiv rotavirusa se mogu kombinovati sa drugim vakcinama, što se odnosi pre svega na petovalentnu i pneumokoknu vakcinu.
VAKCINA PROTIV VARIČELE (OVČIJIH BOGINJA) – Najčešće pitanje roditelja u vezi ove vakcine je da li je bolje da se dete vakciniše ili da oboli od varičele, bolesti koje izaziva Varičela-Zoster virus. Mišljenja sam da je bolje da se vakcinišu iz nekoliko razloga. Kod dece sa osetljivom kožom, posebno kod atopijskog dermatitisa, promene na koži mogu da budu raširene po celom telu. Kako je izbijanje boginja praćeno svrabom, dete se češa, što može da ima za posledicu sekundarnu bakterijsku infekciju kože. Iako se smatra da je varičela blaga dečja bolest, u nekim slučajevima može da ima ozbiljne komplikacije kao što su pneumonija, meningitis ili sepsa. S obzirom da je varičela visoko zarazna bolest, dete mora da bude odsutno iz kolektiva 3 nedelje, što predstavlja izazov organizacije svakodnevnog života. Na kraju je važno vakcinisati osobe koje su pod povećanim rizikom, kao što su akutna leukemija ili transplantacija organa. Na svetskom tržištu je vakcina protiv varičele preko 20 godina, tako da ne možemo znati da li pruža doživotan imunitet, ali postmarketinško praćenje pokazuje da je kod vakcinisanih i dalje zadovoljavajući nivo antitela protiv varičele i da za sada ne postoji potreba za buster dozom.
U Srbiji su registrovane 2 vakcine protiv varičele, jedna je Varilrix proizvođača GSK, koja se primenjuje za decu stariju od godinu dana, kao i kod adolescenata i odraslih koji nisu bolovali od varičele i koji su seronegativni, odn. nemaju antitela protiv varičele. Pored opštih kontraindikacija i mera opreza, ovde treba voditi računa da li kod osobe koja treba da se vakciniše postoji neki vid imunosupresije ili su obolele od tuberkuloze, zato što neće razviti potpuni imunitet a mesec dana posle vakcinacije se ne preporučuje trudnoća. Primena Varilrix vakcine se preporučuje u dve doze, s tim da je druga doza vakcine najmanje 6 nedelja od prve doze. Druga vakcina protiv varičele je Varivax vakcina proizvođača MSD i može se primeniti i kod dece starije od 9 meseci u slučaju epidemije u dve doze, druga doza treba da je najmanje 3 meseca posle prve doze. Kod starijih od godinu dana, razmak između dve doze treba da bude 4 do 8 nedelja. Varivax vakcina se može primeniti i kod osetljivih osoba koje su bile izložene varičela infekciji u prva 3 dana bolesti, kada može sprečiti klinički manifestovanu infekciju ili promeniti tok infekcije.
Što se tiče drugih preporučenih vakcina, izdvojila bih VAKCINU PROTIV HUMANOG PAPILOMA VIRUSA (HPV), pod nazivom Gardasil 9, proizvođača MSD, koja deluje protiv 9 onkogenih sojeva ovog virusa, koji izazivaju pre svega karcinom grlića materice, ali i druge maligne bolesti genitalnih organa kod žena i muškaraca. Primena ove vakcine se preporučuje od devete godine života, pre stupanja u seksualne odnose devojčica i dečaka. U zavisnosti od uzrasta, Gardasil 9 se primenjuje od 9. do 14. godine u 2 doze, gde se druga doza daje 6 meseci posle prve doze, a kod dece starije od 15 godina i odraslih se daje u 3 doze, gde se druga doza daje 2 meseca posle prve a treća doza 6 meseci posle prve doze vakcine. U svetu je vakcina registrovana do 45. godine, a novija istraživanja ukazuju da ne postoji gornja granica starosti za primenu ove vakcine. U Srbiji je besplatna u domovima zdravlja za uzrast od 9 do 19 godina, a za starije se Gardasil 9 može primeniti u privatnoj praksi.
Sve navedene vakcine su obavezne ili preporučene u zavisnosti od kalendara vakcinacije određene zemlje. Pored toga, neki kalendari vakcinacije mogu sadržati i vakcine protiv hepatitisa A, meningitisa izazvanog meningokokom ACWY ili meningokokokom B, kao i bolesti koje izaziva virus denge. Ove vakcine još uvek nisu registrovane u Srbiji.
Doc. dr sci med Nevenka Raketić, pedijatar i imunolog, mart 2024.